Rumcajs

Rumcajs

Jak to było?

Odcinki

Ojcowie bajki

Mapa strony

Więcej bajek

Prace dyplomowe wczoraj i dziś, różnice w pisaniu prac

Pisanie prac zaliczeniowych, semestralnych, licencjackich, magisterskich i dyplomowych to bodaj najtrudniejszy moment każdych studiów, ale też od zawsze ich nieodłączny aspekt. Pomimo wysiłku i czasu jaki trzeba włożyć w napisanie pracy warto docenić zdobycze dzisiejszej techniki, bez których proces ten byłby zdecydowanie bardziej skomplikowany. Wniosek: pisanie prac na komputerze to wcale nie takie trudne zadanie.

Odręczne pisanie prac wielu z nas wydaje się dziś czymś wręcz nierealnym. Jednak jedno pokolenie wstecz, było to normalne zadanie, któremu sprostać musiał każdy student. Wersje pisane najpierw "na brudno", przepisywanie ich na czysto, przy czym niektórych stron często po kilka razy, gdy zrobiło się błąd sprawiało, że czas pisania pracy trwał może nawet kilkukrotnie dłużej niż dziś.

Z czasem na pomoc studentom przyszły maszyny do pisania. Zdecydowanie ułatwiły one pracę szczególnie profesorom, dla których czytanie mało wyraźnego charakteru pisma było zapewne dość męczące. Pisanie prac na maszynie gwarantowało ich przejrzystość i czytelność. Jednak nie każdy student mógł się pochwalić posiadaniem maszyny do pisania, dlatego niektórym z nich nadal pozostawało pisanie prac ręcznie i zlecenie ich przepisywania komuś, kto maszynę posiadał.

Reklamy