Rumcajs

Rumcajs

Jak to było?

Odcinki

Ojcowie bajki

Mapa strony

Więcej bajek

Pisanie prac dyplomowych - posługiwanie się edytorami tekstowymi

Zabierając się do pisania prac magisterskich, czy licencjackich musimy liczyć się z tym, że jest dłuższa forma pisemna wymagająca od nas starannej i sumiennej pracy. Dzisiaj prace są różnorodne, jedne liczą mnie, drugie więcej stron. Przyjęło się, że minimalna ilość stron zamyka się w 70.

Pisanie prac jakiekolwiek typu w dzisiejszych czasach nie obejdzie się bez użycia komputera. To oczywiście bardzo ułatwia sprawę, choćby ze względu na szybkość pracy, łatwość modyfikowania dotychczasowego materiału, jak i ewentualną poprawę błędu przez edytor tekstu. W porównaniu z pisaniem prac na maszynie jest to bardzo komfortowa opcja. Studenci sięgający po wyższe wykształcenie musza jednak stosować się do kilku przyjętych zasad.

Podstawowa reguła dotyczy doboru czcionki. Mianowicie nie może być ona ani za mała, a ni za duża. W tym wypadku należy wybrać rozmiar optymalny, neutralny. Najczęściej studenci korzystają z "12". Równie istotna jest wartość interlinii. Najczęściej używaną jest "1,5".

Najlepiej wybrać czcionkę Times New Roman, 13-punktową oraz z wartością interlinii wynoszącą 1,5. Równie ważne jest zachowanie odpowiednich marginesów. Sprawi to, że nasz praca będzie przejrzysta, a co za tym idzie wygodna do czytania. O ustawieniu wszystkich parametrów należy pamiętać już na samym początku pisania pracy, po to, aby mieć świadomość, czy jest ona odpowiednio obszerna i co ewentualnie należałoby dodać.

Reklamy